EnglishTurkish

Hizmetlerimiz

Orman Ürünleri

Orman ürünleri sanayi, orman ürünlerinden elde edilen ürünleri kapsayan sanayi çeşididir. Orman ürünleri sanayisi daha çok, kereste, kağıt, mobilya ve odun üzerine iş yapmaktadır. Günümüzde kereste sektörü oldukça rağbet gören bir orman ürünüdür.Orman ürünleri sanayisi, taşıma bakımından kolay olduğu için hammaddeye yakın kurulması gerekmemektedir. Orman ürünleri fabrikası ülkenin her bölgesinde kurulabilir.
Türkiye, orman alanları bakımından birçok ülkeden daha fazla zenginliğe sahiptir. Orman alanı % 26 civarındadır. Türkiye, özellikle kereste sektöründe dünyada ilklerde sayılabilecek ülkeler arasında yerini almıştır.

Orman ürünleri sanayisinin para cinsinden değeri 20 milyar dolar civarındadır. Türkiye’de üretilen kerestenin büyük bir bölümü inşaat ve mobilya için kullanılmaktadır. Türkiye’de çeşitli ağaçların bulunması ve dünya standartlarında üretim yapılması sebebiyle önemli yatırımlar yapılmıştır. Sektörü zayıflatan etkenler ise; aşırı vergi yükü ve odun fiyatlarının Avrupa’daki fiyatlardan daha fazla olmasıdır. Kereste ve parke sektörlerinde zor bir aşamaya gelen rekabet şartları, atölye tipi üretim yerlerinin fabrikaya dönüşmesini zorunlu kılmaktadır. Orman ürünleri sanayisinde teşvik yetersiz olduğundan dolayı, üretim yavaş bir seyir almaktadır.